דפנה ליאל

"נתניהו מנהיג ענק – אבל פוליטיקאי שאין לו מילה": המוניטין של רה"מ עלול להביא למפלתו

פעם שלישית שהציבור במדינת ישראל עומד אחרי בחירות ותוהה מה יכריע את הכף – ולאיזה צד? אך הפעם נראה שדווקא האופי של כל אחד ממנהיגי המפלגות, נתניהו וגנץ, הוא שעומד למבחן. בעוד נתניהו אינו אמין – דבר שמקשה עליו להעביר אנשים לצידו, אצל גנץ לא ברור אם יש מספיק כריזמה כדי לאחד גוש מפולג למדי.

דפנה ליאל|N12| פורסם 06/03/20 22:24 
 

אחרי שבעת פרסום המדגמים הכריז על ניצחון – כעת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא בתסבוכת: אמנם חסרים לו שלושה מנדטים בלבד להרכבת ממשלה, אך לא ברור מהיכן יוכל להשיג אותם. גם גנץ בבעיה, ונראה שהפעם דווקא האופי האישי של כל אחד ממנהיגי המפלגות הגדולות הוא שיכריע את הרכבת הממשלה הבאה.

מי שיושב עם בכירי הליכוד מכיר היטב את ההבחנה שהם עושים. לדבריהם, נתניהו הוא מנהיג וקמפיינר ענק, יחיד בדורו, אבל פוליטיקאי קטן שאין לו מילה, "משתמש וזורק". בבחירות האלה, נראה שהשילוב הזה מתחיל להיות בלתי אפשרי.

ראשית, איש לא יערוק מכחול לבן או ממפלגה אחרת, כדי להצטרף לאדם שמחר בבוקר עלול לחסל אותו פוליטית. במקביל, כחול לבן לא תכונן אחדות על בסיס רוטציה עם אדם שעלול להפר אותה.

גנץ לעומת זאת קמפיינר חלש מאד ועל יכולות ההנהגה שלו איננו יודעים יותר מידי עדיין, אבל הוא "איש של אנשים". רוב האנשים סביבו מאמינים לו ומחבבים אותו, ואיש לא חשב לעזוב אותו גם כשהיה נראה שנכשל כישלון חרוץ. עכשיו היכולת הזו תעמוד במבחן כשנגלה אם הצליח לאחד 62 ח"כים, שאין להם כמעט דבר במשותף, למעט התיעוב לנתניהו.

דבר אחד בטוח, גם בפוליטיקה, אמינות והוגנות בין אנשים היא מצרך מתכלה, גם אם זה לוקח יותר מעשור.

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה