דפנה ליאל

כך רשת אירנית מפיצה תכנים בישראל

רשת של פרופילים מזויפים הצליחה לגרום לפעילי ליכוד מרכזיים וקבוצות פוליטיות אחרות לשתף תוכן זר ללא ידיעתם • הרשת אף סייעה בפרסום הפגנות נגד בנט והפיצה מסרים נגד נתניהו בקבוצות מרכז-שמאל • מנכ"ל "פייק ריפורטר" : "המטרה שלהם היא לזרוע פה פחד, כאוס וקיטוב" • במערכת הביטחון מודאגים וינסו לבדוק האם נשלחו לינקים עם תוכנות מעקב.

כתבה המלאה N12

 

 

החשבון של רוזאלי נובהר נפתח לפני חצי שנה, וכבר צבר 2,800 חברים. רוזאלי מעלה המון תוכן אך כמעט כולו כולל התמונה גנוב מפרופילים אחרים. תחקיר של מיזם פייק ריפורטר וחדשות 12 מעלה שרוזאלי היא סוכנת זרה, כנראה אירנית, והיא חלק מרשת של 10 פרופילים עם מאפיינים דומים שבמשך חצי שנה הלכה והתבססה בקרב אנשי הליכוד בעקביות ובשיטתיות.

נירה מגדל היא אחת מחברות הרשת. היא העלתה באמצע אוקטובר כרזה שקוראת לבנט להתפטר ומאשימה אותו ואת איילת שקד במעילה – אחרי שעה וחצי הכרזה מופיעה בחשבון של אורלי לב, אחת הפעילות הבולטות בליכוד. אבל זה רק ההתחלה, אחת ממטרות הרשת הזרה הייתה ללבות את השיח בישראל ולעודד את ההפגנות. לקראת סוף ספטמבר ארגנו פעילי ליכוד הפגנה נגד בנט. הרשת האירנית מיד התנדבה לסייע והפיצה בעצמה הזמנות וסרטונים לאירוע.

 

פעילי הליכוד לא רק שיתפו חומר של הרשת אלא גם גרמו ללב, להיות הראשונה שמפיצה תוכן שלהם מבלי שהיא יודעת מי היוצר. כך לדוגמה ב-23.9 בשעה 13:04 פרסמה לב כרזה שמזמינה להפגנה נגד הממשלה בהבימה. אלא שמתברר ש-3 דקות קודם לכן היא קיבלה אותה בוואטצאפ. ולא מדובר בסתם כרזה – לפעילים הזרים, יש כנראה היום שתי מטרות: להתסיס את השטח לקראת ההפגנה ולהתבסס בתוך הליכוד. בתוך הכרזה מופיעים כל פעילי הליכוד הבולטים – ושתיים מהסוכנות הזרות, רוזאלי ושרון דרמן.

"אני מתכתבת איתה בפרטי ואמרתי שזה לא כרזות שאנחנו מפיצים , הכרזה הראשונה אני שיתפתי", סיפרה לב. "אני חושבת שזה אירנים, בהתחלה היא שיחקה איתנו ואז היא אמרה שהיא תושבת נצרת וחסמתי אותה והיא כתבה לי בסמס וקוראים לי ככה וכהה ואז פתחתי את החסימה. ראיתי שהיא זורמת איתנו וברגע שאת שמה את נחסמת ואז הבנתי שיש פה תעלול. בפעם האחרונה שהיא רוצה לעשות איתה הפגנה והיא מוכנה להזרים כספים".

לב לא לבד. הרשת ניסתה ליצור קשר עם עוד פעילי ליכוד מרכזיים, בהם איקי כהן יועצו של נתניהו, וליאור הררי. כך לדוגמה חבר הכנסת לשעבר נסים ואטורי מסר את מספר הטלפון שלו לאחד הפרופילים המזויפים ברשת.

"הם לא באים כדי לעזור לליכוד – הם באים להרוס את ישראל", אמר אחיה שץ, מנכ"ל פייק ריפורטר. "המטרה שלהם לא שבנט ינצח או שביבי יפסיד. המטרה שלהם היא לזרוע פה הרס, פחד וקיטוב. שבסופו של דבר הדמוקרטיה הישראלית תתפרק".

אחרי שהצליחו להפיץ תוכן – הפעילים עלו לשלב הבא

אחרי שהצליחו להפיץ את החומרים שלהם ברשת, הפעילים עלו שלב: בהתכתבות פרטית עם לב הם הציעו עזרה אופרטיבית ונענו בחיוב. הכול התחיל מדיווח ב-30.11 על פעילות פוליטית חשודה שהתקבל בפייק ריפורטר, מיזם מחקר טכנולוגי שנעזר בציבור לאיתור פעילות זדונית ברת שחשף כבר שתי רשתות אירניות – אחת שפעלה בעד מחאות הדגלים השחורים ואחת פעלה להתסיס את השיח מימין ומשמאל. ניתן גם לזהות את מאפייני הפעולה הדומים והקושיה בין הרשת הזו לרשתות הקודמות.

בחודשים האחרונים הפיצה הרשת האיראנית תוכן רב. זוהי למשל כרזה בהפרש של חמש דקות נגד נתניהו ובנט, שהופצה ברשתות החברתיות ומצאה את דרכה לקבוצות הוואטצאפ של הליכוד לאחר שלב שיתפה אותה. במספר החודשים שפעלה הגיעה הרשת לתפוצה אדירה כשהם עובדים על מודל של מספר פרופילים איכותיים ולא מאות בוטים מזויפים.

"עכשיו היא גם כתבה לי בפעם האחרונה שהיא רוצה לעשות איתי הפגנה ורוצה להזרים לי כספים", סיפרה לב. "פה הייתה הבעיה ועליתי עליה".

"מדובר ברשת זרה בטוח", אמרה ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאירן מאוניברסיטת חיפה. "אפשר לדעת לפי הכיוון של סימני השאלה, שזה אירני או ערבי. לפי השגיאותף בחלק גדול מהמקרים, אתה ממש רואה תחביר אירני".

"המסקנה שלנו היא שיש פה כשל ביטחוני ארוך ומתמשך", הוסיף שץ. "פה הוא הגיע לשיא – יצירת קשר עם פעילים פוליטים, איסוף מידע מהם, אולי אפילו החדרת רוגלות. הדבר הזה מאיים על אזרחי ישראל וגם על פוליטיקאים האלה וגם על המדינה כולה".

בעקבות הפנייה של חדשות 12 הוסרו חברי הרשת מטוויטר ופייסבוק. גם גורמים במערכת הביטחון מעריכים שמדובר ברשת אירנית ומתכוונים לחקור את פעילותה שנחשבת למתקפה זרה על ישראל. שר התקשורת יועז הנדל רואה את החשיפה כפריצה מדאיגה. במערכת הביטחון מודאגים וינסו לבדוק האם נשלחו לינקים עם תוכנות מעקב.

בעקבות הכתבה, יו"ר וועמ"ש חוץ בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ אמילי מואטי (העבודה) פנתה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון רם בן ברק (יש עתיד) וביקשה לקיים דיון דחוף על סוכני הכאוס, שע"פ פייק ריפורטר והמסקנות העולות מהתחקיר, מקורותיהם באירן.

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה