דפנה ליאל

יו"ר כחול לבן ניצב מול הדילמה הגדולה ביותר שהייתה לו מאז שנכנס לפוליטיקה

לכל כיוון שגנץ מסיט את הראש, הוא למעשה נתקל בדרך ללא מוצא. אין לו ממשלת מיעוט ואין לו רוב במפלגתו שלו לממשלת אחדות. אפילו אופוזיציה לנתניהו הוא לא יכול להיות – משום שלרה"מ אין רוב להקמת קואליציה. החלטתו של גנץ הולכת ומתקרבת וביש עתיד דוחקים בו לחכות עם ההחלטה לרגע האחרון. מנגד, בליכוד טוענים שהם לא מוכנים לדון במגעים אם מאיר כהן יתמנה ליו"ר הכנסת, כי אז לטענתם הם יהפכו ל"סחיטים".

בכחול לבן ישנו ויכוח אדיר כשלכל צד נימוקים חזקים משלו. המתנגדים לעסקה עם נתניהו והליכוד טוענים שהיא מהווה כניעה מוחלטת: מדובר בניצחון מלא לנתניהו ברוטציה שישמר את כל בלוק הימין. בנוסף, כתוצאה מעסקה כזו כחול לבן ככל הנראה מתפצלת ומסיימת את דרכה במתכונת הנוכחית.

עוד טוענים המתנגדים כי במקרה שתוקם ממשלת אחדות עם הליכוד, מערכת אכיפת החוק למעשה תהיה בשליטה משותפת של המפלגות הגדולות ולא בניהול מלא של כחול לבן. ומעל הכול – נתניהו יפר את ההתחייבויות ויעשה מכחול לבן קרקס.

מצד שני, ישנם התומכים באחדות שטוענים מצידם כי אין ברירה בעת הקורונה – הציבור רוצה אחדות. לטענתם, אם יהיו בחירות רביעיות כחול לבן עלולה להיחלש משמעותית ובנוסף שאין ממשלה אחרת בת קיימא בגלל ההתנגדות של האוזר והנדל. עוד טוענים התומכים בממשלת אחדות עם הליכוד כי בעוד שנה וחצי גנץ יישב על כסא ראש הממשלה ואם נתניהו לא יעמוד במילתו הוא ישלם על זה בבחירות.

הקוקפיט מתכנס בשעה זו לישיבה מכרעת לדיון בדיוק בשאלה הזו. בשעות הקרובות נדע כיצד הכריע יו"ר כחול לבן במה שנראה כהחלטה הפוליטית של חייו.

הכתבה המלאה: באתר N12

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה