דפנה ליאל

ח"כיות שוברות שתיקה: "הוטרדנו מינית"

חברות כנסת מהימין ומהשמאל, ותיקות וחדשות, לכולן זה קרה – בבית הספר, בצבא, באוניברסיטה, בשוק העבודה וגם בתוך משכן הכנסת: הנשים החזקות ביותר בחברה הישראלית מספרות על הרגע שבו גם הן קפאו ולא מצאו את המילים. צפו בפרויקט מיוחד של חדשות 2

דפנה ליאל | חדשות | פורסם 29/05/16 21:10 

ותר ויותר נשים, גם בתפקידי מפתח, מדברות בגלוי על כך שהוטרדו מינית. החברה שלנו כבר מבינה היום שלא הן אלה שצריכות להתבייש. במסגרת פרויקט מיוחד של חדשות 2 הסכימו נבחרות ציבור לחשוף רגעים קשים שהן עצמן חוו. בדיקת חדשות 2 מעלה שכמעט 90% מחברות הכנסת – 28 מתוך 32 – מעידות שהן עברו הטרדה או תקיפה מינית במהלך חייהן. שתי חברות כנסת, מיכל בירן ומירב בן ארי, העידו שההטרדות נמשכות גם היום כשהן חברות כנסת.

איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני סיפרה כי כשהייתה נערה עברה תקיפה מינית: "הייתי בת 13-14, רכבתי על רולר-סקייטס, קרא לי בן אדם מבוגר ומשך אותי לחדר המדרגות. הוא הסתכל לי לתוך החולצה ואמר שהוא מחפש בנות יפות, ולקח לי שנים להבין – לא סיפרתי לאמא שלי, זו הפעם הראשונה שהיא תשמע את זה".  נחמיאס ורבין חלקה את רגשות התסכול: "יש תחושה שגבר לא יבין, אלא אם עבר הטרדה. כשאני עומדת ומדברת ומסתכלים על איברים אחרים בגוף שלי, אני מדברת אבל לא מקשיבים לי. זו תחושה נוראית". על תקיפה נוספת שחוותה מצד אדם שהכירה מילדות סיפרה: "אני לא אשכח את זה בחיים בגלל שזו היתה חוויה מגעילה. נאלצתי להדוף אותו מעליי, ממש לדחוף בכוח ולצרוח – תעוף מפה".

חברת מפלגתה מיכל בירן סיפרה כי הותקפה על ידי אדם שעבדה איתו: "ספק שירותים באוניברסיטה בא לקשקש איתי כשחיכיתי לחברה שסיימה שיעור – קשקשנו על ענייני עבודה ופתאום הוא צבט אותי מאחורי הברך. אני תופסת מעצמי בחורה חזקה, הייתי פשוט בהלם, זו הייתה סיטואציה הזויה".

"שילוב של שוביניזם וגזענות"

רחל עזריה מ"כולנו" שחזרה אירועים מטרידים מתקופתה בעיריית ירושלים: "היה אירוע שחזר על עצמו בוועדת תכנון ובניה שבה הייתי חברה. חבר מועצה אחר היה זורק הערות עם אופי מיני על דברים שאמרתי וכל החדר היה מתפוצץ מצחוק. התייעצתי עם היועצת המשפטית וגורמים נוספים וכולם אמרו שאין לי מה לעשות. זה מאד הפריע לי לתפקוד והייתי מאד מוטרדת. את לא יכולה להתנהל בצורה מקצועית כשמתייחסים אליך ככה".

גם קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני חלקה רגעים קשים מעברה: "כשהייתי נערה, אחרי שעליתי ארצה, הייתה תקופה שלא יכולתי לצאת לרחוב מרוב הטרדות. לפעמים היו נוגעים לי בשיער ובאים אלי עם הצעות מיניות למרות שהייתי תלמידת תיכון דתי. בשלב מסוים צבעתי את השיער כדי שיפסיקו לגעת בי – זה היה שילוב של שוביזינזם לגזענות".

שרן השכל מהליכוד, אחת מחברות הכנסת הצעירות, הדגישה שהיא עברה תקיפה מינית מצד אדם בוגר שסמכה עליו. זה קרה כשהייתה צעירה מאד: בשלב מאוחר יותר גילתה שאשה נוספת שהיתה קרובה אליה עברה חוויה דומה. "זה שבר אצלי שתיקה של שנים והתחושה הראשונה היא רגשות אשם אדירים, רגשות שאני אומרת לעצמי את היית יכולה לעצור את זה. הלכתי לטיפול אצל מישהי כדי שתעזור לי להתמודד. היה לי קשה לקבל את זה שאני יכולתי להציל נשים אחרות מהחוויה האיומה שעברתי ואני לא עשיתי את זה".

"התכווצתי, פשוט הייתי בשוק"

השרה גילה גמליאל אזרה אומץ וסיפרה על שורת הטרדות מיניות שחוותה באוטובוסים: "בשירות הצבאי נסעתי באוטובוס ובצבא הייתי נרדמת באוטובוס. פעם אחת כשהייתי בדרך הרגשתי משהו שפשוט עוקץ אותי, ניסיתי לזוז ואני רואה יד מתחת למושב – פשוט קפאתי ואני עד היום אני רואה את הדמות הזו מולי. רצתי לכיוון הנהג כשכבר הגעתי והרגשתי שאני יכולה לדבר הוא ירד בתחנה. עד היום אני מצטערת שלא התלוננתי כי יכולתי למנוע מקרים נוספים". גם ח"כ ענת ברקו מהליכוד חוותה אירוע דומה: "כשהייתי בת 16 ונסעתי מרמת גן לתל אביב ישב לידי אדם מבוגר והוא החזיק מעיל ביד ואת היד השניה הרגשתי על הרגל. נדחקתי לחלון והתכווצתי ופשוט הייתי בשוק".

ח"כ מירב בן ארי מ"כולנו" סיפרה על הטרדות מיניות שעברה בתקופת הצבא ואפילו כיום: "המפקד התחיל איתי ממש, בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. אמרתי לו שאני יוצאת עם חבר שלי וטוב לי ואני יכולה להגיד לך שהוא עשה כל מה שאפשר כדי לנקום בחבר, להשאיר אותו שבתות ולשאול שאלות לא קשורות. לא הייתה אז נציבה כמו היום. עם מי אני אדבר?". לדבריה, ההטרדות נמשכות גם במשכן אבל היא מעדיפה לא לפרט: "גם היום, זה שאני רווקה בכנסת, זה לפעמים שם אותי בסיטואציה לא נעימה. לפעמים מעירים לי הערות שאני לא יודעת אם הייתי הולכת עם טבעת היו מתייחסים אלי ככה. אני לא רוצה לפרט אבל הימתה סיטואציה לא מזמן בכנסת ופתרתי אותה . אני לא רוצה להגיד במי מדובר כי אז כולם יידעו".

בן ארי הוסיפה כי רק לפני חודש התמודדה עם מעשה מגונה במסיבה בתל אביב. "נוגעים בך, בלי ששואלים אותך. בעיקר במקומות צפופים, בלי לשאול בכלל – במקומות הכי שאת יכולה לחשוב עליהם- אני מדברת על אירוע שהיה לי לפני חודש. הייתי בהלם, והלכתי מהמסיבה. באיזה קטע? אני אמרתי שאני מסכימה?". ח"כ רויטל סויד, עורכת דין במקצועה, חלקה מנסיונה המקצועי והאישי: "צריך להיות ברור , אין אישה שלא הוטרדה מינית ויותר מפעם אחת – בהתחלה זה משתק, זה מהמם את לא יודעת איך להתייחס לזה . זה קרה לי יותר בתחילת הדרך כעורכת דין פלילית, דווקא מצד אנשי משטרה שחשבו שאפשר להתחיל איתי. אבל ההעמדה במקום היתה מאד מיידית . נאלצתי לסגת התנהלות מאד עוצמתית וזו גם היתה – ועם הזמן זה פחות קרה כי לא ממש אפשרתי את זה . כשזה קורה, זה מביך, זו מלחמת הישרדות. כשמדובר בהטרדה מינית צריך לעצור את זה מיד. צריך לבייש ולקרוא לילד בשמו".

 

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה