דפנה ליאל

המרוויח הגדול מהדיונים בבג"ץ: נתניהו

בין אם השופטים יתערבו בהסכם בין כחול לבן לליכוד ובין אם לא, לנתניהו אין מה להפסיד. פסילה של אחד מהסעיפים שנוגעים לממשלת הרוטציה תגרום לכך שהוא יוכל ללחוץ על גנץ לשנות את מודל ראש הממשלה החלופי, כשלגנץ אין מנוף מאחוריו. אם החלטת שופטי העליון תוביל את ישראל לבחירות רביעיות, נתניהו יטען ששופטי בג"ץ אשמים במצב

הרבה אנשים עוקבים במתח אחרי הדיונים שמתקיימים בימים אלה בבג"ץ שבסופם נדע כנראה האם ישראל צועדת לבחירות רביעיות. נתניהו הוא לא אחד מהם, הוא ממילא ירוויח מכל ביקורת של השופטים.

אין כמעט נקודה בהסכם הזה שלא זוכה לשאלות נוקבות מצד השופטים, עד כדי אמירות מפורשות שלפיהם ההסכם מנוגד לחוק. למעשה, אי אפשר שלא להסתכל על ההסכם הזה, ולחשוד שמלכתחילה הוכנסו לתוכו עשרות עיזים רק כדי שייפסלו על ידי בג"ץ, ונתניהו לא ייתפס כמי שלקח את המדינה לבחירות רביעיות.

נציגו של נתניהו בדיון, עו"ד ראביליו, אף דחק בשופטים לקבל החלטה בנוגע להסכם עכשיו ולא להמתין להשלמת החקיקה או ליישום. ויש לכך סיבה. במצב הקיים נתניהו יכול רק להרוויח מהתערבות של בג"ץ. אם השופטים יתערבו במודל הממשלה החלופי, נתניהו יוכל להפעיל לחץ על גנץ לשנות את מודל הרוטציה, כשלגנץ כבר אין שום מנוף עליו.

נתניהו יוכל להפעיל לחץ על גנץ לשנות את מודל הרוטציה, כשלגנץ כבר אין שום מנוף עליו

ממרום 41 המנדטים שמעניקים לו הסקרים כעת, וכשהקורונה כבר מתפוגגת, נתניהו יטען בפני גנץ שעדיף לו רוטציה על העץ, בלי ערבויות וחוקים מסובכים, מבחירות שבוודאות יחזור מהן לאופוזיציה. אם גנץ יסרב – לנתניהו יהיה תירוץ לקחת את המדינה לבחירות בטענה שהשופטים פגעו במעמד שלו בהסכם.

גם אם השופטים יתערבו בנושאים אחרים בהסכם, נתניהו יוכל לטעון שקריעת חוט בהסכם העדין עלולה לפרום את כולו, ולנצל את הסיטואציה כדי לחתור לממשלת מיעוט או לבחירות רביעיות.

במילים אחרות – אם בג"ץ לא יתערב כלל בהסכם, מרחב התמרון של נתניהו יקטן משמעותית, ואם ירצה לסגת מההסכם עם גנץ, הוא יצטרך לחפש סיבה מלאכותית לעשות זאת ויסתכן בביקורת ציבורית. אם השופטים יתערבו – הם יתנו לו סולם אלגנטי ויגדילו את מרחב התמרון שלו – בין אם דרך להסכם בתנאים טובים יותר, או לבחירות.

 

לכתבה המלאה: N12

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה