דפנה ליאל

החיסון של נתניהו בפני בנט

ראש הממשלה מהמר באופן מסוכן על החיסונים לנגיף ומשתמש בהם גם כדי להנדס תאריך בחירות נוח • החיסון יקשה על בנט שהבטיח קדנציה שתעסוק רק בקורונה, ותרתיע את כחול לבן שהאמינה בהיחלשות נתניהו • למרוץ לחיסון יש גם תופעות לוואי בזירה הפוליטית של ישראל, שנערכת להליכה מחודשת לקלפי

המאמר המלא מופרסם באתר N12

לא היה קל להיות בנימין נתניהו בחודשים האחרונים. גם ראש הממשלה עודכן כל בוקר על הפושים עם נתוני התחלואה המאמירים. מאז חודש מרץ הגרפים נעו רק בכיוון אחד, אלא אם היה סגר שכופף אותם. לכן, החגיגות הפוליטיות בעקבות התוצאות המוצלחות בחיסוני הקורונה הן במסגרת התגובה המצופה. הציבור ונבחריו משוועים לאור בקצה המנהרה, אלא שלנתניהו יש אינטרס לשכנע שהאור הזה הרבה יותר קרוב ומוחשי ממה שהוא באמת.

לחיסון נגד קורונה יש השפעה משמעותית עוד לפני שהוזרק לישראלי הראשון. המגבלות על המשק עדיין קשות מאד, הגזירות צפויות ללוות אותנו עוד חודשים, והציבור צריך מוטיבציה להתמודד עם המציאות המורכבת. נתניהו מבין זאת אבל גם מזהה הזדמנות לשיפור עמדות פוליטי. מסיבת העיתונאים שכינס השבוע כוונה לאוזני חבריו בכנסת לא פחות מאשר לציבור הרחב.

 

הנמען הראשון הוא מי שאמור היה להחליף את נתניהו בתפקיד ראש הממשלה, בדיוק בעוד שנה מעכשיו. נתניהו אומר שוב ושוב שחיסונים יגיעו כבר בינואר, אף שלכולם ברור שהמוני בית ישראל לא יתחסנו לפני האביב גם אם החיסונים הראשונים ינחתו פה בתחילת 2021. פקידים שהעזו להעריך שאת החורף הקרוב נעבור בלי חיסונים ננזפו בקבינט הקורונה. נתניהו מנסה להרתיע את כחול לבן מלצאת כעת לבחירות. הוא כמובן לא מתכוון לממש את הרוטציה עם גנץ אבל הוא מעדיף לצאת לבחירות במרץ ולקיים אותנו ביוני. אז, לקראת הקיץ, חלק מהאוכלוסיה כבר תהיה מחוסנת והכלכלה, יש לקוות, תתחיל להתאושש.

כשנתניהו מבטיח חיסונים כבר בינואר, הוא מנסה להעביר לשותפיו את המסר הבא: גם אם תפזרו את הכנסת עכשיו כדי להביך או להחליש אותי, במרץ כבר אהיה במקום אחר לגמרי. מוטב לכם להמתין עוד קצת, מי יודע – אולי עוד נלמד להסתדר ונעביר יחד תקציב. נתניהו מנסה לשכנע את כחול לבן ששום דבר טוב לא מחכה להם מהצד השני של פיזור הכנסת.

אבל עוד תופעת לוואי משמעותית של החיסון היא ההחלשה הפוטנציאלית של בנט, שעד עתה גילה עמידות מרשימה אל מול המתקפות מימין ומשמאל. ראשית כל החיסון מצייר את נתניהו כווינר, כמי שהצליח לדחוף את ישראל בתור לפני שאר מדיניות העולם. בליכוד יאמרו: בזמן שבנט מדבר וכותב ספרים, נתניהו סוגר עסקאות עם חברות הפארמה המובילות בעולם. גם המתקפות של האופוזיציה על כך שאפשר היה לסגור את העסקאות עוד קודם מצטיירות כביקורת מאולצת.

אבל לא פחות חשוב – רכישת החיסונים תאפשר לנתניהו לשים תווית "פג תוקף" על הקורונה עם תאריך לתחילת 2021. זה נתון דרמטי מול קמפיין הבחירות של בנט, שהצהיר השבוע שאינו מתכוון לעסוק בשום נושא אחר פרט לקורונה – כולל הסיפוח או מדינה פלסטינית. זמן קצר לאחר אותה הצהרה איגף בנט את נתניהו מימין – וחתם על עצומה להכשרת מאחזים כל עוד טראמפ בבית הלבן. אם נתניהו יצליח לייצר את התחושה שהקורונה עומדת להסתיים, בנט יצטרך לתת תשובות בשורה ארוכה של נושאים – בהם גם סוגיות דת ומדינה. גם בנט מבין שיהיה לו הרבה יותר קשה לשמור על 20 מנדטים כשהוא נדרש לתת תשובות על חוקים למען הקהילה הגאה, הבנייה בהתנחלויות, והיחס לחרדים שהוא שואף להקים איתם ממשלה. בנט, אפשר להעריך, ינסה להתמקד בנזקים הכלכלים של הקורונה – אך נתניהו כבר נערך עם תוכניות גם לזירה הזו.

ועדיין, ההימור המוחלט של נתניהו על החיסון עלול להיות גם מסוכן כמו גם ההחלטה שלו לעסוק אך ורק בקורונה. אנחנו יודעים שמדובר בנגיף אכזר וערמומי שעוד יכול להפתיע ונתניהו בוחר לשים את כל הביצים בסל שלו. גם בהקשר של החיסונים עוד עלולות להיות תקלות רבות בדרך. תוצאות הניסויים אומנם מרשימות ומעודדות, אבל בשלב הזה עדיין לא אושרו רשמית על ידי ה-FDA – מנהל התרופות והמזון האמריקני.

מדגם של עשרות אלפים איננו מדגם של עשרות מיליונים, וכל תקלה עלולה לעצור את המשך השיווק של החיסון – מה גם שחלק מהציבור עלול לחשוש מהתחסנות בשלב ראשון, עובדה שיכולה לעכב משמעותית את מיגור המגיפה, וישנם עוד אתגרים לוגיסטיים אדירים בדרך. תרחיש לא פחות מפחיד הוא שהקורונה תפתח מוטציות כפי שקרה בדנמרק ובין לילה החיסון יהפוך לפחות רלוונטי. בשורה התחתונה החיסון הוא בשורה רפואית וכלכלית אדירה לארץ ולעולם. בשלב הזה עוד מוקדם לדעת אם לוח הזמנים לייצור החיסון יתאים לזה של נתניהו, אבל הוא ללא ספק מחזק את המערכת החיסונית שלו לקראת עוד סבב מיותר של בחירות.

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה