דפנה ליאל

איך שינתה התקשורת החרדית את כללי המשחק? – יאיר שרקי

הפוליטיקה החרדית עוברת תהליך מרתק – בעוד שהפוליטיקאים החרדים נכונים לפשרות בשורה של סוגיות כגון מתווה הכותל והמרכולים בשבת , התקשורת החרדית, מאלצת אותם להקצין עמדות.

יאיר שרקי ודפנה ליאל סוקרים את השינויים במפת התקשורת החרדית  מעידן של תקשורת מגויסת לעידן של תקשורת נשכנית המונעת מחברי הכנסת להגיע לפשרות שבעבר הושגו בקריצת עין. במקביל, לכתם של גדולי הדור והיריבות הפנימית בתוך המפלגות החרדיות גורמים יחד לשינוי מפתיע בפוליטיקה החרדית ובסיכוי להגיע להבנות בסוגיות דת ומדינה שמשפיעות על כולנו.

משתתפים: דפנה ליאל \ יאיר שרקי

תמלול נתי. צנעני

לקריאת הטקסט המלא

דפנה:  אנחנו בעוד פרק של עושים פוליטיקה, כשאני נכנסתי לתפקיד כתבת חדשות ערוץ 2 בכנסת, תליתי על לוח המודעות שלי בדיסק הכתבים תמונה של 120 נבחרי הציבור, שמתי לי למטרה להיפגש עם כולם כבר בחודש הראשון.

כל עיתונאי יודע שאין דרך טובה יותר לקבל סיפורים מלבנות קשר אישי, הפגישות נקבעו במהירות כל חבר כנסת שנפגשתי איתו סומן אצלי במרקר צהוב לאט לאט התמונה שהייתה במקור בשחור-לבן הלכה ונצבעה, התקרבתי ליעד, אבל בצד שמאל של הדף למטה התגלה קושי שמתי לב שאצל המפלגות החרדיות למרקר שלי אין ביקוש, עשיתי סיבוב נוסף בין הדוברים לברר מה העניין הם מחפשים תאריך זה יקרה עוד מעט סבלנות תירוצים שבדרך כלל שומעים כתבי מקומונים זניחים, עד שהבנתי זה מה שאני בשבילם העיתונאים החשובים בשביל חברי הכנסת החרדים הם אלה של התקשורת החרדית ואני מה לעשות רק ערוץ שתיים אפשר לחכות, פעם אותם פוליטיקאים גם שלטו לחלוטין בכלי התקשורת החרדים אבל היום התמונה השתנתה לחלוטין וזה משפיע כמעט על כל זירה שאתם יכולים להעלות על הדעת פוליטיקה דת ומדינה ואפילו סוגיות מדיניות, האורח שלנו היום הוא יאיר שרקי כתב החרדים של חדשות ערוץ 2.

להלן דפנה / יאיר – יאיר שרקי

 דפנה: אז בוא נתחיל קצת מהבנת המפה התקשורת החרדית אני קמה בבוקר שותה קפה קוראת ידיעות והארץ פותחת לי את הפייסבוק שלי מה אתה קורא?

 יאיר: אני מקבל לבית שלושה עיתונים יומיים מתוך שלל העיתונים היומיים החרדים שיש, יתד נאמן והפלאס שניהם של שני פלגים ליטאים שונים, יש את עיתון המודיע שזה עיתון החסידי הוותיק ביותר, יש את עיתון המבשר שגם הוא עיתון ששייך לחסידים, ויש גם את יודעת נגיד את יום יום של ש"ס שיוצא כרגע במתכונת שבועית אבל אמור להפוך להיות גם הוא עיתון יומי, כל אלו עיתונים שמודפסים בדפס כל בוקר ושייכים למפלגות.

דפנה: את זה אתה קורא כי אתה עיתונאי אתה חרדי זאת אומרת אם היית רק חרדי ולא עיתונאי אז מה הייתה קורא בבוקר?

יאיר: אז קודם כל אני חייב לתת את התיקון שאני תמיד נותן אותו אני לא חרדי אבל כן השכנים החרדים שלי  לצורך העניין

דפנה: אז איך את מגדיר את עצמך ?

יאיר: אני דתי לאומי מאזיני הפודקאסט של דפנה ליאל קיבלתם כרגע חשיפה ראשונית אני לא חרדי אני דתי לאומי, אבל באמת לתוך השאלה אין חרדי כמעט שקורא את כל ארבעת העיתונים האלה, כל חרדי קורא את העיתון של הזרם שאליו הוא משתייך או אפילו אם נגיד את זה במילים יותר חריפות כל חרדי קורא את העיתון של המפלגה.

דפנה: שלו בלבד.

יאיר: כן, כל העיתונים האלה בסוף הם שייכים למפלגות יתד נאמן שייך לדגל התורה המודיע לאגודת ישראל הפאלס לאופוזיציה הפנימית בוא נגיד הפלג הירושלמי של הליטאים המבשר לחבר הכנסת פורוש וזה דיברתי אתך רק על עיתונות יומית לא נכנסתי לא לעיתונים שנמכרים, לא לשבועונים לא לאינטרנט.

 דפנה אז בוא ננסה קודם לפרק את העיתונות היומית הזו בגדול האדם החרדי הממוצע ואני שואלת אותך אז לא כחרדי אלא כמי שמסקר חרדים הוא קם בבוקר והוא מקבל עיתון זאת אומרת הוא מתעניין בזה הוא קורא את זה.

יאיר תראי לפעמים אפילו יש ממש גיוס לעיתון כדי לתמוך בעיתון כדי שיהיה מספר מנויים שיצדיק את הדפסה של העיתון עכשיו אני חושב שצריך שצרכני התקשורת החרדית באופן כללי הם הצרכנים הסקרנים ביותר ובמובנים רבים הידענים יותר אנחנו נדבר על זה כשאני אגיע לדבר באמת על התקשורת החדשה הדיגיטלית האינטרנט אפילו קווי הנייס ותחנות הרדיו אבל הפרינט שבכל העולם שוקע במגזר החרדי הוא רק פורח כל הזמן אתה שומע על עוד עיתונים ועיתונים נפתחים וכל פיצול מביא גם פיצול של עיתון וזה בגלל שהציבור החרדי בסוף הוא צורך תקשורת בצורה מסורתית לנצח יהיה בו פרינט גם בגלל שבתות וסופי שבוע אבל גם בגלל שזה שייך להשתייכות המפלגתית הבסיסית עכשיו אני לא יכול להגיד לך שכל החרדים מנויים לעיתון אבל יש בוא נגיד ציבורי יפה שמנוי על כל אחד מהעיתונים עובדה שמודפסים לאורך זמן עובדה שזה לא קוריוז חולף.

דפנה בוא ננסה להקביל את זה אני קוראת ידיעות אחרונות שבסוף זה עסק פרטי או את הארץ שזה עסק פרטי, אבל כשאתה קורא יתד נאמן אתה בעצם זה כמו שאני אקרא את העיתון של מפלגת העבודה או הליכוד.

יאיר יתד נאמן הוא מאוד מזוהה אנחנו יודעים מאיזה מפלגה הוא עדיין הוא עסק כלכלי הוא מוכר פרסומות חלק מהקרב בין הפלס ליתד נאמן הוא קרב על מפרסמים קרב שהגיע לחקירת משטרה, כלומר העיתונים הללו הם עיתונים כלכליים אבל אג'נדה הפוליטית שלהם היא לא כמו שאני ואת יודעים שעיתון הארץ הוא עיתון שמאלני ומקור ראשון הוא עיתון ימני זה הרבה יותר חד מזה מקור ראשון אני לא יודע להגיד אם הוא יותר מקור לליכוד או לבית היהודי, אז ביתד נאמן חד משמעית אני יודע שהוא תמיד ישרת את האינטרס של גפני כמו שהמודיע תמיד יבטא את עמדתו המדויקת של השר ליצמן והמבשר בדיוק בדיוק מה שהוא חושב מאיר פורוש כלומר הקו של העיתונים האלה הוא לא אולי וגם זה כתוב בכותרת אבל הוא מוסדות כלכליים.

דפנה אבל כשאנחנו אומרים בטאון מפלגתי האינטרס הכלכלי הוא לא של המפלגה בעצם?

יאיר של הביטאון להחזיק את עצמו מפרנס מערכת של עובדים וכו'  צריך לדעת שדווקא בתקשורת מגזרית יש הרבה יותר מקום לייצר עיתונות רווחית מאשר בתקשורת כללית בגלל שהקהל יעד ממוקד והמפרסמים מוכנים לשים הרבה מאוד כסף על קהלי יעד ממוקדים ולכם את יכולה לדעת שאולי ידיעות אחרונות מפסיד כסף אבל עיתונים נישתים לאו דווקא.

דפנה אז בעצם אנחנו אומרים שלחרדים יש את הפרינט היומי שהוא בעצם מייצג באופן מובהק את האינטרסים כל אחד של המפלגות השונות אז בוא נאמר שזה לא בדיוק הייתה עיתונות חוקרת עד היום אלא יותר עיתונות מטעם.

יאיר נכון, ואני יכול לתת מהבוקר ביתד נאמן יש תחקיר אבל מה תחקיר, תחקיר על היקף חילולי השבת כלומר זה תחקיר שמשרת את האינטרס של המפלגה שכרגע לוחצת על נתניהו בעניין השבת והם גם נותנים אווירה לתוך הציבור פנימה שאנחנו מחשיבים את נושא השבת כי הייתה הרבה מאוד ביקורת אנחנו גם נגיע בזה על הפוליטיקאים החרדים שלא מספיק קשוחים מול נתניהו אז הנה העיתונות מתגייסת והכותרת היא בדרך כלל חבר הכנסת גפני מוחה על חילולי השבת ואתמול ליצמן בשיחה נוקבת עם נתניהו על חילולי השבת יעררו את הממשלה שלך.

דפנה אז יש לנו את העיתונים היומיים ויש לנו את השבועונים שזה יותר מיני עיתוני הסוף שבוע שלנו והם כבר עיתונים פרטיים הם לא עיתונים מפלגתיים.

יאיר נכון, כלומר לכל העיתונים היומיים  שמניתי יש גרסת סוף שבוע ולפעמים חלקם מפיצים אותם בחינם כדי להגיע לקהל יותר גדול אבל יש לנו את השבועונים שני הגדולים זה עיתון משפחה עיתון בקהילה זה עיתונים מאוד מושקעים בעיקר מגזינים מגיעה חבילה עבה אני מקבל את שתיהן שתי חבילות עבות כאלה בכל יום שישי אפילו ימי חמישי כבר לפעמים שולחים אותם וזה באמת עיתונים יותר למשפחה עם מוסף ילדים מוסף נשים ומוסף תורני מגזין תמונות של האדמו"רים מהשבוע בסוף יוצאת חבילה יפה שמתעסקת באמת ממש מעניין את הציבור החרדי יש גם שבועונים חינמונים.

דפנה משהו יותר לייט זה לא ככה מין עיתונות מה נשכנית זה יותר מגזין רך הייתי אומרת

יאיר למרות שבעיתון משפחה למשל ראיתי לא מעט ביקורת על חברי הכנסת החרדים למשל במשבר הכותל מי שהצית אני זוכר איך העיתון הוביל את הקו ולאחר מכן הח"כים נגררו למאבק הוא אנחנו כן לפעמים רואים יש שם גם טורים פוליטיים אבל ברור שעדיין גם העיתונים האלה כפופים למשל לוועדות רוחניות מה שאנחנו לא מכירים בעיתונות הכללית אבל כל עיתון כזה יש לו חותמת כשרות, רק צריך להזכיר הייתה מלחמה קשה מאוד של הרבנים בעבר נגד השבועונים האלה אבל עם השנים גם הח"כים עצמם ואפילו הרבנים עצמם התחילו להתראיין לעיתונים האלה ובעיקר האינטרנט התחיל לתפוס את מירב מלחמת הקודש אז אני הניחו לשבועונים.

דפנה  כן אז עלזה נדבר כי זה באמת game changer בסיפור של התקשורת החרדית אבל עוד לפני זה אני סקרנית להבין פתחתי בזה שחברי הכנסת החרדים לא באמת מחשיבים את חדשות ערוץ שתיים כמו שלדוגמא יאיר לפיד מחשיב אותה או כמו שמחשיב אותה בנימין נתניהו זאת אומרת הצרכנים שלהם קוראים תקשורת חרדית אבל הם לא חשופים בכלל לתקשורת החילונית או שזה מן משהו יותר ספורדי כזה?.

יאיר אז זה משתנה בבית ברמת החרדיות שלך יש חרדים שלא חשופים בכלל למעט את העיתון שהם קוראים בבוקר יש כאלה שקוראים היום הכל ואת יודעת בעיקר אלה שעובדים איתנו אבל אני אתן לך דוגמה ליצמן חטף סדרה של 4 תחקירים רציניים מאוד של חיים ריבלין כאן בחדשות ערוץ 2 מקודמים בפרומואים ובאמת את יודעת כל המערכת נרתמת לתחקיר כזה אתה מסתכל על השורה התחתונה הוא ניער את האבק מכתפיו בקלילות.

דפנה אנחנו מדברים על התחקיר של חיים ריבלין שליצמן בעצם פעל לקידום האינטרסים של חברות הסיגריות שגם פרסמו בעיתון שאתה מדבר עליו.

יאיר נכון, עיתון המודיע אני רק אתן את זה בסוגריים רואים ממש איך ליצמן קודם כל נפגש עם חברות הטבק בניגוד לכללים מקדם את האינטרסים שלהם איך הוא מוכן לקדם אינטרסים של חברת טבק פיקטיבית של חדשות ערוץ 2 הקימה וגם שם רואים באמת איך החברות המפרסמות בעיתון המודיע אני אתן לך דוגמה אחרת הייתי בוועידת המודיע לפני 8 חודשים ושמתי לב שכל המפרסמים זה ועידה כלכלית של עיתון המודיע  כל המפרסמים הם מתחום הבריאות מי שר הבריאות, השר ליצמן דיווחנו על כך במהדורה כאן אי אפשר להגיד שזה משהו פלילי אבל זה באמת משהו ככה שאת יודעת.

דפנה מסריח מאוד תרתי משמע.

דפנה זועק לעין שאתה נכנס יש פרסום של טבע ואין קופת חולים שלא נתנה חסות אז אתה אומר יודעים בדיוק איפה אפשר לסבח את ליצמן אבל הבאתי את כל הדוגמה הזאת רק להראות של ליצמן ניער את האבק מכתפיו והמשיך הלאה.

דפנה זה לא עשה לא נזק באלקטורט שלו

יאיר באלקטורט שלו זה נתפס כרדיפה והוא באמת הצליח להתנער יפה עכשיו אני צלצלתי שבוע שעבר לראש עיריית בני ברק הרב זייברט שגם הוא איש אותה חסידות של ליצמן חסידות גור, היה איזה סיפור עיריית בני ברק סירבה לפרסם הודעות לעורר מודעות לבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד הוא אמר כהאי לישנא אני מוכן שתכתוב שראש העיר אמר שזה לא מעניין אותו והוא לא רוצה להגיב. עכשיו איך הוא מעז להגיד את זה ערוץ 2 באמת לא מעניין אותו אז בערוץ 2 יגידו שהוא לא מוכן לפרסם מודעות שיכולות להציל חיים מה אכפת לו הוא הקהל שלו בעיתון המודיע ישמע מחר ידיעה חגיגית על זה חנך מקווה  או בית כנסת אז הכל בסדר

דפנה נהפוך הוא

יאיר הוא באמת הוא מוציא אח"כ הודעה איך ערוץ 2 רודף אותו והמפלגה הקיקיונית של אנשים החרדיות רודפים אותו והוא נחמד ונעים.

דפנה הדבר עצוב שזה כבר לא רק אצל החרדים אגב אני רואה את זה גם אצלו מעט ליכודניקים שפעם הייתי מפרסם את עליהם תחקירים והם היו מזדעזעים ומזדעקים ועכשיו הם אומרים לי ככה בסוגריים יאללה תפרסמי זה טוב לנו אנחנו נפיץ את זה בקבוצות שערוץ 2 רודף אותנו.

יאיר זה שווה פודקאסט נפרד באמת אני אומר פרק נפרד כי תראי מה קרה פה לתקשורת אנחנו רואים את זה בהרבה דברים מגבריאל נדאף שגם עוד פעם תחקיר מצוין של חיים ריבלין שמדליק משואה ארבעה ימים אחרי שכל המדינה יודעת את הסיפור ועד נכון הרבה ח"כים שהיום מבחינתם ההתנגחות  בתקשורת.

דפנה הם עושים מזה קריירה נקרא לזה בשמו דוד ביטן ואחרים, אז בוא נדבר על אתרי האינטרנט שבעצם משנים את כללי המשחק קודם כל איך הם צמחו זאת אומרת מתי התחיל התופעה הזאת כי אני בתודעה שלי חרדים או בוא נגיד חרדים מאוד לא אמורים בכלל להיחשף לאינטרנט.

יאיר אתרי אינטרנט שינו את כללי המשחק לדעתי בכל התקשורת אבל בטח ברחוב החרדי זה באמת התחיל מאיזה פורום שנקרא פורום בחדרי חרדים ואז קם אתר ובהתחלה הייתה מלחמה מאוד מאוד קשה של הרבנים באתרים הללו היום יש ממש שלל אתרים אני יכול לדבר על חדרי חרדים הוותיק כיכר השבת, שהוא אתר מאוד פופולרי חרדים ,0  אתר קוקר, אקטואליק כל הזמן כל יום נפתח אתר אחר ובאמת מביאים עשרות ומאות אלפי גולשים אבל איך זה התחיל היה הפורום אינטרנט החרדים הראשונים שגילו ולאט לאט זה עבר מפה לאוזן והרבנים נלחמו בזה וכל מלחמת הרבנים באינטרנט פה אני אגיד לך הערכה אישית שלי לא בגלל שהם חוששים נגיד מפורנו או אני לא יודע מאיזה תכנים כלומר בהחלט חוששים גם מהדברים האלה אבל החשש האמיתי הוא דווקא אתרים החרדים אלה שפותחים את כל הסודות העיתונות החרדית, העיתונות החרדית והשיח הקהילתי החרדי שפתאום לא דופק חשבון למוסדות ולמנגנון הוותיק ויכול לקדם נושאים על סדר היום וזה באמת משנה את כללי המשחק לגמרי עד הטוויטר החרדי אפילו הצייצניים היום כמו שבציבור הכללי אולי לא רוב האזרחים אולי לא גולשים בטוויטר אבל אלה שגולשים יודעים כמה שזו זירה משפיעה.

דפנה כי מי שמשפיע נמצא שם

יאיר בדיוק אז גם הצייצניים החרדים נמצאים שם מצייצים הח"כים עוקבים קוראים ויודעים ששם זה זירת השפעה מאוד משמעותית.

דפנה אז אם אמרנו שהעיתונות היומית העיתונים היומיים הם מאוד מטעם, אז האינטרנט הוא כבר זירה לפי מה שאני מבינה עיתונות עצמאית מה שנקרא הם מובילים את הסדר יום שלהם להפך כמה שהם יותר לעומתיים וכמה שהם יותר מתנגחים וכמה שהם יותר סנסציוניים אז מה טוב כמו בעיתונות הרגילה.

יאיר  נכון, למרות שזה משחק את יודעת משחק הדין כלומר יש גם קשר טוב עם חצרות הרבנים

דפנה הם רוצים לקבל סיפורים אבל זה כמו שאצלנו

יאיר לא רק שרוצים לקבל סיפורים כאילו אתר חרדי יש דברים שהוא לא מרשה לעצמו שלעולם הוא לא יכתוב רב נגד רב אלא תמיד הוא יגיד שמקורבים אלה שבוחשים יש עדיין שומרים על הכבוד גם מעלים את יודעת אפילו ברמת גלריה רב הזה הדליק נרות חנוכה וזה דבר שיכול להביא הרבה כניסות וכן שומרים על קשר טוב וערוצים חזקים עם בתי הרבנים בוא נגיד החזקים במגזר.

דפנה אז בוא נסיים רק לשרטט את המפה הזו יש את אתרי האינטרנט החרדים שמאוד משפיעים מיד נדבר עליהם איך הם משפיעים גם על המדיניות אבל יש גם קבוצות טלגרם וואטסאפ בעבר הייתי ויצאתי מהם כי זה כל כך חופר ואינסופי ויש גם רדיו כאלה ככה חרדים.

יאיר מקווי הנייעס עד שתי תחנות רדיו חרדיות בועטות סוערות קול חי וקול ברמה שאגב למשל הם משורטטות קצת בדומה לעיתונות המפלגתית קול חי נחשבת מקורבת לדרעי קול ברמה נחשבת מקורבת אל ישי אבל יש גם קווי נייס גדולים שמשדרים חדשות ויש גם קווים קהילתיים לחסידות ויזניץ יש את הקו שלה שהוא בין קו מידע לקו נייעס אפשר לשמוע שם שיעורי תורה אפשר לדעת מתי הטיש הבא של האדמו"ר כולם באמת פתחו לעצמה מנגנונים והזכרת ככה את קבוצות הוואטסאפ.

דפנה זה קורה שאתה מתקשר ושומע

יאיר אתה שומע את התוכן הקש אחת לשמיעת השיעור הקש שתיים לשמיעת עדכונים אחרונים, או אתה יכול אפילו יש קווי מאבק נגד הגיוס מתעדכן איזה הפגנות יש איזה פעילות איפה אפשר להתנדב וכו', את יודעת דיברת אפילו על קבוצות וואטסאפ אני חושב שהחרדים הם סקרנים לא פחות או יותר בטח הצעירים משאר בני גילם לאקטואליה לחדשות הם יכולים להיות ימים שלמים בתוך הדבר הזה.

דפנה כן זה מעניין כאילו היית מצפה שהם יהיו יותר מנותקים זה בדיוק הפוך אני רואה את זה גם בטוויטר שלי כמה תגובות אני מקבלת

יאיר נכון אבל תלוי איזה חרדים החרדים שיש להם סמארטפון אז הם חרדים אני לא אומר שלא, זה שוליים שהולכים ומתרחבים אבל בוא נגיד המיינסטרים הישיבתי עדיין לא מחזיק בטלפונים ולא נמצא שם הוא צורך את זה באמת מקווי נייעס, אבל דיברנו על זה שהרבנים חששו מאוד דווקא מאתרי האינטרנט החרדים יותר מאשר מחומרים אחרים באינטרנט ולא יכול לתת לך דוגמה מדהימה בחסידות גור חידשו תקנות לסמארטפון מי שצריך מי שהוא איש עסקים ואין ברירה, החסידות מבינה את זה ואפילו יותר ואפילו התירו וואטסאפ בחלק מהמקרים אבל אחד הכללים לוואטסאפ היה שאסור לך להתכתב עם אדם חרדי בוואטסאפ.

דפנה רק אם אדם חילוני

יאיר ובאותו יום שנופצו התקנות הללו ראית מאות חסידי גור כולל מקבוצת וואטסאפ שאני הייתי בהם שנוטשים את הקבוצות כלומר תראי גם האדמו"ר ועסקני החסידות זיהוי סכנה דווקא את השיח הפנימי שיכול לעורר תסיסה נגד כל מיני גורמים, ולא מפריע שיהיה וואטסאפ דווקא עם חילוני מה שנקרא וואטסאפ מקצועי לצרכי עבודה.

דפנה אז בוא ננסה להבין איך באמת התקשורת הבועטת הזו שלא הייתה קיימת עד לפני כמה שנים איך היא משפיעה על המדיניות של הפוליטיקאים, זאת אומרת אם בעבר פוליטיקאים החרדים היו מקבלים את ההנחיות מגדולי התורה וכדומה ומעבירים את זה למטה לשטח היום, יש כבר זירה חדשה שלמה שהם צריכים לקחת בחשבון ואנחנו רואים את זה בהחלטות שמתקבלות כמו אולי ניתן כדוגמא את מתווה הכותל או את סוגיית השבת .

יאיר או  משהו שקורה ממש בימים אלו שסוגיית השבת אז תראי קרו שני תהליכים במקביל קודם כל גדולי הדור נחלשו מאוד הרב עובדיה יוסף נפטר אין לו מחליף מובהק עדיין יש קצת את הרב שלום כהן קצת את הרב יצחק יוסף קצת יותר את המורדים עמר ומזוז כלומר הכוח מתפזר גם הרב שטיינמן הוא כבר לא מנהיג החזק שהוא היה לא מנהיג חזק שהיה הרב אלישיב יש את המורד הרב אוירבך הרב שטיינמן בעצמו זקן כמעט בן 104 חולה.

דפנה זאת אומרת כבר בפלג של הענקים הרוחניים כבר שם אתה אומר שיש ביזור של הכוח שלא היה בעבר

יאיר יש ביזור של הכוח ותהליך נגדי זה עלייתה של האליטה החדשה הזו של אתרי האינטרנט של מובילי דעת קהל ועכשיו מה קורה נגיד ניקח את מתווה הכותל כי זאת דוגמה מצוינת נתניהו בא לח"כים החרדים הם היו חלק מהמשא ומתן רב הכותל היה חלק מהמשא ומתן וסגרו על מתווה ואמרו אנחנו נביא את זה לממשלה אתם תצביעו נגד זה יאושר בקולות הליכוד ושאר המפלגות ושלום על ישראל אתם הייתם נגד והכל בסדר.

דפנה וכך זה היה תמיד בכל כך הרבה נושאים בא נדגיש לא המציאו את הגלגל עם השיטה הזאת

יאיר זה לא היה ייהרג ואל יעבור מבחינת הח"כים החרדים מספיק שהם התנגדו וזה לא תלוי על כתפיהם.

דפנה ונסביר קצת למה הם הבינו את הצרכים של מדינת ישראל מול יהדות ארצות הברית מול הלחצים המדיניים ואמרו טוב אנחנו נגיע לפשרה

יאיר אפשר להגיד שתקופת אובמה וזה ברור בעניין הזה הייתה תקופה מאוד טובה לרפורמים כי זה היה נושא שהיה מונח על סדר היום של ממשל אובמה מה שלא קורה ממשל טראמפ ולכן אנחנו רואים איך פתאום מנסים לבטל את המתווה, אבל אז לחץ מדיני היה לחץ שבג"ץ יכריע צריך להקים רחבה ולכן אמרו נמצא פתרון העיקר שבג"ץ לא יכריע, שהאמריקאים שאני לא יודע מי.

דפנה פשרה שאפשר לחיות איתה בדיוק.

יאיר ואז כמה זעקה גדולה עם בעיתונות העצמאית אמרנו עיתון משפחה ועם באתרי אינטרנט בכיכר השבת בחדרי חרדים בטוויטר ואמרו הח"כים החרדים מכירים לראשונה ברפורמים ומוכרים אותנו וכולי ופתאום המהלך הזה שקיבל הכשר מלכתחילה והרבנים גפני ליצמן ודרעי לא יהיו מוכנים לנתניהו לדיל הזה אם לא היו מקבלים אישור מהרבנים, הם קיבלו אישור ואף על פי כן הם חזרו בהם והלכו התראיינו אנחנו לא נשב בממשלה שתוציא לפועל את המתווה הזה, ופה ראית איך השטח משתלט מלמטה דוחפת את הח"כים והם לא מקבלים את הגב מאיזה רב בכיר שבוא ויגיד אני נתתי הכשר אף אחד לא רצה זה קשור גם לעובדה שיש אופוזיציה פנימית  אולי נדבר על זה אף רב פעם לא רוצה להצטייר כפשרן השורה התחתונה היא שמתווה הכותל מבוטל אחרי שח"כים חרדים כבר לחצו יד לביבי ואמרו לו הכל בסדר, אתם יכולים לראות את זה גם בסוגיית השבת ח"כים החרדים לא רוצים משבר אין להם מה לעשות עם משבר אין קואליציה טובה שמחכה בחוץ ולכן הם גם לא יפרקו אותה אבל הם כל הזמן צריכים לשדר כדי להרגיע את השטח שלהם.

דפנה השטח דווקא לוחץ אותם לא להתפשר בסוגיה של המרכולים בשבת או עבודות ברכבת .

יאיר כי תקשורת הרי עובדת מחפשת איפה נבחרי הציבור לא בסדר אני ואת יודעים איזה מהעבודה שלנו גם העיתונאים החרדים באים ומסתכלים איפה גפני וליצמן מתפשרים והם לוחצים עליהם ואז את רואה ביום ראשון אפילו כותרות העיתונים המוסדיים ביום ראשון מדווחים על חילולי שבת ביום שני יש פתאום ישיבת סיעה ומסיבת עיתונאים נגד חילולי השבת וחוזר חלילה, הכל כדי לשדר לשטח הזה שפתאום מוביל קו עצמאי שלו אנחנו בסדר.

דפנה ועד כמה לדעתך זה באמת שונה ממה שהיה בעבר כי תמיד פוליטיקאים רצו להתחשב במה שהציבור רוצה ותמיד הם רצו  לסחוב את הציבור אחריהם עד כמה אתה חושב שזה באמת מוביל לשינוי מדיניות?

יאיר זה בוודאי מוביל, הרי ליצמן המשפט החביב שלו הוא לי אין פריימריז אז אין לך פריימריז אבל לאט לאט הכוח שלך נשחק ואולי חסידי גור עדיין באמת מצדיעים לך בהמוניהם אבל יש כל מיני חרדים חדשים את יודעת דיברנו על האופוזיציה החרדית החרדים בין בחירות 13 לבחירות 15 איבדו חמישה מנדטים זה קשור להתפלגות בין אלי ישי וש"ס יהדות התורה שלא התפלגה באופן רשמי הפסידה מנדט יש ריבוי טבעי היא הייתה אמורה לעלות.

דפנה וזה לא קרה

יאיר למה זה לא קרה כי הרב אורבך למשל פרש על סוגיית הגיוס.

דפנה בעצם אנחנו מדברים על זה פיצול ברובד של המנהיגים הרוחניים וגם על אופוזיציה פוליטית פנימית שלא הייתה בעבר כמו בש"ס

יאיר נכון, כל זמן שהרב עובדיה חי אז ראינו את יודעת אופוזיציה קטנה אמנון יצחק חיים אמסלם אופוזיציה אבל אופוזיציה שנמעכה שהביאה כמה אלפי קולות בסוף ש"ס שמרה על כוחה בחיי הרב עובדיה כי באמת אלי ישי ואריה דרעי לא יכלו להתפצל וברגע שמרן איננו אז אנחנו רואים פיצול פוליטי. עכשיו גם בליטאים הרב אוירבך אומנם לא הייתה מפלגה מטעמו בחירות האחרונות לכנסת אבל יש לו מפלגה קוראים לה מפלגת עץ התמודדה ברשויות המקומיות הוא כינס את חסידיו ערב הבחירות ואמר להם אל תצביעו ליהדות התורה והיא שילמה במנדט על הפיצול הזה

דפנה אתה חושב אבל שהלחץ שמגיע מהשטח בהכרח תמיד יוביל להקצנה?

יאיר לא, תראי זה לא תמיד להקצנה זה עכשיו המקום שבו קל לחבוט בח"כים החרדים כי הם בתוך הקואליציה אז עיתונאי בדרך כלל יחבוט את יודעת תמיד אנחנו רוצים להיות ביקורתיים כלפי מי שבשלטון אבל אני חושב שגם האליטה החדשה הזאת גם מביא הרבה דברים חדשים הרי עצם העובדה שכל השיח הזה מתרחש באינטרנט בטוויטר בוואטסאפ זה המון פתיחות.

דפנה כלומר זה גם יכול להביא איזה מגמה של יותר ליברליות.

יאיר בטח, ליבראליות כל העם יש שיח חופשי את יכולה אפילו לראות קצת יותר נשים בפרונט ובעיניי זה לא עבד כתהליך רע זה תהליך דמוקרטי שזה יכול לדרוש לפעמים מהח"כים החרדים לעשות פחות פשרות עם נתניהו כדי להישאר בממשלה מצד שני זה גם מוביל לתהליכים אנחנו רואים את התהליכים האלה אני לא אפרט עכשיו אבל בצבא באקדמיה בתעסוקה יש תהליכים והם קשורים גם את יודעת בתהליכי ליברליזציה.

דפנה של התקשורת?

יאיר  את יודעת מה תהליך של  ישראליזציה של החרדים יש יותר ויותר חרדים שהם ישראלים בהגדרתם ובעיניי זה וודאי גם קשור גם לתקשורת כיכר השבת לתחנות הרדיו וכו'.

דפנה ובכל זאת בציבור החרדי נהוג לומר שהחרדים יש זכות הצבעה ולא זכות בחירה כי הרי בסוף הרבנים אומרים להם למי להצביע אז למה בעצם הפוליטיקאים החרדים כל כך אכפת מדעת הקהל הרי בסוף הרי הם צריכים לרצות כמה רבנים ובזה לכאורה נגמר העניין

יאיר אז קודם כל אני עדיין הכוח של הרבנים הוא מאוד משמעותי אי אפשר לזלזל בו אבל כמו שאמרנו הם איבדו חמישה מנדטים בבחירות האחרונות איך שלא תהפכי את  זה כלומר מספיק שלי יהיה גיבוי רבני להתפלג ולך יש גיבוי להתפלג ופתאום אין דעת תורה אחת וזה תהליך מרתק שעוברים החרדים ויש עוד תהליך שהוא בראשיתו והוא קורא חד משמעית ויש נתונים שמראים את זה של הצבעה של חרדים למפלגות חילוניות יש לנו תא חרדי במפלגת העבודה מטה חרדי בליכוד אפילו חרדים שפעילים בבית היהודי אפילו בזהות של משה פייגלין רואים את התהליך הזה באמת של חרדים את יכולה גם לבדוק נתוני הצבעה בריכוזים חרדיים יותר ויותר הצבעה גם למפלגות שאינן חרדיות וגם זה דבר שח"כים חרדים צריכים לקחת בחשבון.

דפנה אז אנחנו מדברים בעצם על תקשורת שהיא הרבה יותר מעורבת היא הרבה יותר ביקורתית אגב יש לה רייטינג גם גבוה.

יאיר נכון, אני חושב באופן כללי אמרתי את זה הצעיר לחרדים מתעניין בחדשות יותר ממקבילו החילוני אין לי את זה בנתון אבל אני יכול לדבר על תחושה הם מתעניינים הם יודעים כל פרט גם בפוליטיקה חרדית אבל גם בפוליטיקה לא חרדית.

דפנה אז אנחנו מדברים  באמת על תקשורת בועטת תקשורת שמשפיעה על הפוליטיקאים לא לוותר אבל מצד שני בסוגיות נגיד יותר חברתיות אולי ככה גורמת להם לחשוב בצורה קצת יותר פתוחה, האם אתה רואה כאן פתח גם לשינוי לדוגמא בשיטת הבחירה של הפוליטיקאים החרדים אולי אפילו בכניסה נשים ממש לפוליטיקה דובר על זה רבות לפני הבחירות האחרונות הייתה אפילו מפלגה של נשים חרדיות עד כמה השינויים התקשורתיים האלה באמת יכולים גם ליצור שינויים במערך הכוחות הפוליטיים.

יאיר לתרגם את השינויים שבתקשורת לשינויים בפוליטיקה זה לא משהו שיקרה באופן מיידי, הנה התמודדה מפלגת נשים חרדיות היא לא הביאה הרבה קולות בסופו של דבר צריך לזכור את זה כלומר לפעמים זה חלום חילוני שהחרדים מתי תהיה אחת הח"כית החרדית הראשונה, בסדר דרך חלום חילוני זה יפה מאוד אבל החרדים יש להם את הקצב שלהם ויש דברים למשל  אם הרב עובדיה אמר בש"ס לא תהיה ח"כית חרדית אז עובדיה נפטר מהעולם אבל מי יעז אז עכשיו להמרות את פיו את הקביעות שלו ולכן לא כל הדברים ישתנו אבל כן אני חושב שדווקא הפילוגים לא יודע אם התקשורת אבל הפילוגים למשל ביהדות התורה מריבה גדולה בין חסידים לליטאים מי באמת מגיע לו יותר נציגים היום החלוקה היא 6-4 לטובת החסידים והליטאים טוענים שזה צריך להיות 6-4 לטובתם אז מדברים היום על מפקד, מפקד זה מילה קצת אחרת לפריימריז, כלומר פתאום אתה תספור כמה כל ציבור מביא  קולות למפלגה שזה כן תהליך שהוא קשור להיחלשות הרבנים וגם אולי לתהליכי ישראליות וליברליזציה של החרדים

דפנה מעורבות של הקהל החרדי בעצם בפוליטיקה עצמה מה זאת אומרת עד עכשיו הם היו יותר משקיפים מתבוננים עכשיו צרכני התקשורת הם גם סוג של שחקנים.

יאיר נכון, כי כשאתה יודע יותר אתה חכם יותר אתה משפיע יותר אגב אני חושב שזה קרה בכל מדינת ישראל בכל העולם העובדה שיש פייסבוק וטוויטר גם משנה את התקשורת הישראלית ואולי פותחת אותה ליותר מגוון אנחנו רואים את זה בכל העולם יש להמון את היכולת להשמיע את קולו.

דפנה אני בכל זאת פורטת לפרוטות כמה נושאים שהזכרת לי לדוגמה בסוגיית הגיוס איפה עומדת התקשורת החרדית היא כל הזמן דוחפת להקצנה בסוגיה הזו?

יאיר דווקא בגיוס אנחנו רואים שרוב התקשורת החרדית מיישרת קו עם המיינסטרים ועם הרבנים שאומרים לשמור על אש קטנה להתייצב בלשכות הגיוס לעמוד בהסדרים בחוק הגיוס המתוקן יש את עיתון הפלס שהוא משמיע את הקול של הפלג הקיצוני של הרב אורבאך שמנסה לנהל מלחמה ואיפה הוא עיתון הפלס מצליח לגנוב בוא נגיד נקודות באתרים החרדים לפעמים הוא מביא להם ידיעה טובה אז הוא מקבל קידום וכולי, אבל רוב הציבור החרדי ללא ספק התייצב עם המיינסטרים שדווקא מבקש לא להקצין כמובן יש את הקיצונים ואת יודעת דיברנו על שוליים רחבים ועל תהליכי ישראליות אז השוליים מתרחבים אף פעם לא רק לצד אחד הם מתרבים גם לצד השני אתה רואה קיצונים אתה רואה מתונים.

דפנה ולדוגמא בסוגיה היציאה לעבודה איך מתפלגת התקשורת החרדית?

יאיר אני חושב שאת יכולה להסתכל אפילו דיברת על הגיוס ניתן עוד נקודה באתר כיכר השבת היה הרבה מאוד זמן  היה קידום ממומן אבל אפשרות להיכנס לחרדים וצבא כלומר היה קידום של ידיעות על הנחל החרדי על חיילים חרדים, ואז גם בשוק העבודה בטח שאתרים חרדים היום מאוד קל למי שרוצה להוציא חרדים לעבודה לפרסם דרך האתרים החרדים זה לא פרסומות שיפסלו שם דברים שאולי אתה לא תמיד יכול לפרסם בעיתון המודיע כי הוועדה הרוחנית תצנזר אתה יכול לפרסם ולקבל לגיטימציה באתרים החרדים.

דפנה אז אנחנו מסכמים יש שני תהליכים שקורים במקביל היחלשות של ההנהגה החרדית בכל הרבדים ובמקביל צמיחה ועלייה של תקשורת חופשית ומאוד נשכנית כמו בהרבה סוגיות שאנחנו עוסקים בהם פודקאסט הזה התמונה מורכבת וחלק מהסוגיות זה מוביל להקצנה כמו בסוגיית השבת או במתווה הכותל אבל בדברים אחרים יותר להשתלבות ולפתיחות של האוכלוסייה החרדית יאיר שרקי היה מרתק.

פייסבוק
טוויטר
וואטסאפ
אימייל
הדפסה